Category Archives: Cestování

Lidé jsou prostě všelijací

Posted on by .

Kdyby měli všichni lidé úmysly čisté jako lilie, bylo by na světě líp. Nebylo by tu tolik problémů, a nebyly by tu logicky ani bezpečnostní kontroly na letištích. Jenže lidé jsou zkrátka různí, obvykle se na nikom nepoznají jeho úmysly, dokud se tyto neprojeví, což je ale někdy až tehdy, když už je pozdě bycha honit, a tak na světě zase až tak dobře není. A na letištích se tudíž také kontroluje.

Když chce někdo do letadla, musí prostě projít kontrolou. Tedy na některých letištích bezpečnostním rámem a na některých už ještě modernějším rentgenem. A jeho příruční zavazadlo ho pak doprovází a i toto tu prosvítí a pak ještě nejednou i prohrabou, když se jim v něm něco nezdá.

Airbus Lufthansy

A jak si takovou bezpečnostní prohlídku na letišti zjednodušit a urychlit její průběh? Je to v podstatě prosté. Stačí splnit to, co se tu plnit má. A co nikomu v zájmu bezpečnosti neodpustí. Protože co kdyby do letadla proklouzl ozbrojený únosce nebo terorista, že?

V zásadě se dá říci, že by v příručním zavazadle nemělo být nic, co do něj nepatří. A není žádným tajemstvím, co to je, protože o tom každého na letišti upozorňují varovné cedule. A i ten, kdo neumí číst, z nich z obrázků pochopí, co že si na palubu vzít nesmí.

Dále je pak předepsané, i když mám pocit, že ne až tak stoprocentně dodržované, že musí být uloženy tekutiny a gely ve zvláštním průhledném sáčku mimo zavazadlo a jejich množství musí být minimální, až na dané výjimky do sta mililitrů v jednom balení a do jednoho litru celkem. Bez záruky, že je tomu tak všude, všude jsem ještě nebyl.

stoupající Airbus

Extra se kontrolují i notebooky, které je také nutno z příručního zavazadla vyjmout.

A než projdeme detekčním rámem, musíme odložit vše kovové, co na sobě máme. Přičemž jsou rámy nastavené různě citlivě, a tak někdy projdete i s něčím, co na jiném letišti zapne výstrahu. Případně před rentgenem musíte sundat i kabát a vyndat z kapes úplně všechno.

Když toto dodržíte, projdete kontrolou snadno a rychle. Pokud tedy před vámi není fronta hňupů, kteří to nevědí.

Po hradních zříceninách

Posted on by .

Když si na internetu vyhledáte TOP 10 Nejkrásnějších hradů a zámků, najdete ve výčtu Pražský hrad z České republiky. Ale není to jen tento skvost Prahy, který si zaslouží vaši pozornost.
Některé pevnosti mají vstup do svých prostorů omezený nebo zakázaný, protože tam ještě žije šlechtický rod, další vstupy nejsou dvakrát levné, ale pokud si vyberete správnou trasu prohlídky, která vás bude zajímat, nic tím nezkazíte.
Praha, hrad, noc, světla
V informačních centrech vám pracovníci mile rádi dají razítko do sběratelské knížečky nebo si v malém krámku můžete zakoupit suvenýr, který vám navždy připomene váš zážitek. V několik let staré budově se mohou nacházet i stopy něčeho paranormálního.
Nejsou to jen hrady a zámky, co stojí za zkoušku návštěvy, zkusili jste již i zříceniny? Ono se může zdát, že několik povalených sutin skoro už nic není, ale jejich okolí může být kouzelné. Za zmínku stojí například zřícenina hradu Bezděz, který je ale ještě zčásti zachovalý.
Tento hrad stojí na vysokém kopci, ke kterému se táhne točivá cesta, po ní naleznete i pár kapliček. Z tohoto místa je nádherný výhled do Českolipska, je to navíc v blízkosti Máchova jezera, kde si posléze můžete zaplavat, pokud zrovna cestujete v létě a jezero, což je ve skutečnosti jen větší rybník, není zaneseno sinicemi.
zřícenina, Krakovec, hrad, gotika, Jan Hus
Nejednou zříceninou, kde už bohužel najdete opravdu jen zdivo, je hrad Týřov. Malebné prostřední Křivoklátska s výhledem na Berounku. Hrad má dobrou orientaci na skále, přístup k němu je obtížný, ale nachází se zde ukrytá keška, milovníci geocachingu si přijdou na své.
Určitě si vzpomenete i na film Ať žijí duchové! a na hrádek, který děti spolu s trpaslíky obnovovali. Najdete jej, stejně jako Týřov, na Rakovnicku, hrad Krakovec. Je na samotné hranici CHKO Křivoklátska a i zdejší krajina si zaslouží obdiv a pozornost, nedaleká jezírka u Skryjí lákají turisty, přeci jen tímto krajem procházel i samotný Jan Hus.
Pokud jste tip, který rád cestuje, začněte se zříceninami, sice si vyšlápnete pár krpálů, ale odměnou vám budou nádherné výhledy do okolí.

Zimní pobyt na Lipnu

Posted on by .

Podzim už končí a většina z vás se těší na zimní radovánky. A proto už teď začínáte plánovat zimní dovolenou, kterousi chcete určitě opravdu užít, představíme vám možnosti, které v zimě skýtá ubytování v jednom z našich oblíbených šumavských středisek.

Z posledních let vyplývá, že lidé nejezdí v zimě na hory pouze za lyžování a za ostatními zimními radovánkami, ale vyhledávají i možnost relaxace a odpočinku, které najdou v bazénech nebo ve wellness centrech.
zimní sport

Ubytování Lipno

V dosahu nádrže Lipno najdete celou řadu nabídek ubytování, které se od sebe liší nejen umístěním, ale také cenou, kvalitou ubytování, způsobem stravování a především možností využití ostatních služeb, kterými mohou být právě různá wellness centra, bazény, fitness, tělocvičny, dětské koutky i denní či noční kulturní a společenské akce. Zamrzlá přehrada Lipno nabízí i možnosti zimního bruslení. A proto vybírejte z celé řady hotelů, penzionů i chat, kde se budete cítit opravdu dobře.

Skiareál Lipno
Kromě rakouských zimních středisek, které jsou z Lipna pouze několik desítek kilometrů na dosah, ale můžete využít i skiareálu Lipno, kde můžete využívat  kilometrů upravených sjezdových tratí, kde máte kromě třech čtyřsedačkových lanovek i vylepšený snowpark, který je vhodný pro začátečníky i pro pokročilé snowboardisty. Využít můžete i slalomové trati s měřením času, kde si můžete porovnat své časy nejen s přáteli, ale také s vrcholovými sportovci.

Skiareál Lipno samozřejmě myslí i na vaše děti, které mohou pravidelně využívat výukového hřiště Fox park, kde jsou pro ně připravené i každodenní animační programy, které je budou jistě bavit, a vy si budete moci v té obě třeba zalyžovat.
sedačková lanovka
V areálu můžete samozřejmě využít i restaurace, půjčovny sportovního vybavení nebo prodejny sportovního oblečení.

Všichni návštěvníci si samozřejmě pochvalují i možnosti využití skibusu zdarma, popřípadě parkování přímo v areálu zdarma.