Proč se nevyhýbat zářivkám s paticí 2gx13

S paticí 2gx13 se nejčastěji setkáte u tvarovaných zářivkových trubic, které jsou ideálním, designově propracovaným světelným zdrojem v domácnostech i na pracovištích. Plní tedy kromě praktického režimu i estetickou funkci.
Zářivky byly svého času velmi kritizovány za nepříjemné vlastnosti související s kmitáním světla, bzučením, a pomalým náběhem, to však již neplatí a současné modely mají naprosto odlišné parametry. Proč bychom se jim neměli vyhýbat, a naopak bychom je měli zařadit mezi vhodnou osvětlovací techniku současnosti?

hruška

Barevná teplota

Barevná teplota, označovaná odborným termínem „teplota chromatičnosti“ byla jedním z důvodů, proč se od těchto světelných zdrojů lidé odvraceli po počátečním boomu na počátku 90. let. Nebyly totiž v tomto směru dostatečně flexibilní a nemohly uspokojit vysoké nároky na osvětlení obytných prostor z různých hledisek. Většinou šlo o ostré denní světlo podobné klasickým lineárním trubicím, vhodné jen pro práci, ale nikoli pro odpočinek do ložnic, obývacích a dětských pokojů.
Současná produkce se plně přizpůsobila potřebám zákazníků. Teplota chromatičnosti od 2700 do 3500 K je ideální pro odpočinek a intimní atmosféru, naopak 5000 K pro osvětlení kuchyňských desek, psacích stolů, dílen, garáží atp.

úsporná zárovka

Problémy s předřadníky

Stará technologie využívala pouze omezených možností technického pokroku a tehdy byl k dispozici pouze spouštěcí mechanismus elektrického výboje uvnitř baňky, tzv. elektromagnetický (indukční) předřadník. Ten využíval frekvence 50 Hz v rozvodné síti a citliví jedinci zaznamenali průchod střídavého proudu jako nepříjemné kmitání.
Dnes vystřídala elektromagnetickou indukci elektronika, kmitočet je mnohem vyšší, a tudíž pouhým okem v podstatě nezaznamenatelný. Odpadá rovněž nepříjemný bzukot způsobený rezonancí celého zářivkového tělesa, což souvisí se změnou konstrukce a modernizací této technologie.

4.5/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup