Jak by měla vypadat výživa našich školáků

Máte doma školáka? Pak jistě víte, že sestavit jídelníček pro své dítě není nic jednoduchého. A zabezpečit, aby děcko jedlo podle připraveného plánu, je už někdy nad lidské síly.
Pojďme si říci, čím začíná takový dětský den a jak by měla strava našeho školáka vypadat.

Snídaně
Ráno by mělo dítě sníst nejméně 1/3 své denní kalorické porce. Snídaně by se měla skládat z lehce stravitelných potravin, které jsou energeticky hodnotné a dokážou našeho školáka nastartovat do celého dne. Neměl by chybět teplý nápoj jako čaj, bílá káva nebo kakao, můžeme přidat i skleničku džusu.

Jako druhé jídlo volíme obilniny – např. ovesnou kaši, musli s mlékem nebo jogurtem. Můžeme střídat s celozrnným pečivem se sýrem, pomazánkami s tvarohu nebo vajíčky. Občas je možné dát i polévku. Vynecháme sladké buchty, tatranky nebo různé pudinky a pamlsky.
kaše s jahodami
Svačina dopolední
Svačinu připravujeme dítěti většinou doma. Je to lepší hlavně proto, že máme kontrolu, co si dítě do školy nese a co bude svačit. Pokud si dítě zajišťuje svačinu nákupem ve školním bufetu, je zde nebezpečí, že žák zvolí to, co má rád. To často je ve velkém rozporu se zdravou výživou. Svačina by měla být doplňkem mezi snídaní a obědem. Proto by mělo jít o ovocnou nebo zeleninovou přesnídávku, jakési zakousnutí.

Oběd
Většina školních dětí se stravuje ve školních jídelnách. Ještě nedávno ale zdaleka neznamenalo, že školní stravování rovná se zdravá strava. Dnes již hodně jídelen využívá výživové poradce, kteří přesně vypočítají kalorickou hodnotu porce a navrhnou chuťově zajímavé jídlo.

Mnoho jídelen již vaří na výběr několik druhů jídel, takže si vybere každý. Stále však je hodně dětí, které by jedly jen smažené a majonézové pokrmy a zdravou zeleninovou stravu odmítají. Na talířích pak často zůstává mono zbytků, často i nedotčených porcí.
 
Svačina odpolední
I tato svačina by měla doplňovat celkové denní jídlo, takže by bylo nejvhodnější opět sáhnout po ovocné nebo zeleninové svačince nebo po jogurtu.

Večeře
Večeře by opět měla být složená z lehkých potravin, nejlépe v teplé úpravě. Doporučuje se dušená zelenina, lehké dušené maso, ryba, vše přiměřeně zpracované pro děti školního věku. Jídlo by mělo být chutné, doporučujeme vyhnout se uzeninám, smaženým pokrmům. Dva dny v týdnu můžeme podat večeři studenou ve formě zeleninové nebo tvarohové pomazánky, chutnou večeři lze vyrobit i z rybího masa nebo luštěnin.

Večeře druhá
Pozdější tzv. druhá večeře se může podat, má-li dítě ještě na něco chuť. Volíme čerstvé ovoce, sušené ovoce nebo nekalorické potraviny, které nezatíží organismus před spánkem a v době spánku.
občerstvení na stole
Nápoje
Nápoje po celý den volíme neomezeně. Mělo by jít o nesycené nápoje s podílem ovocné šťávy, pokud sáhneme po vodě bez příchutě, nic nezkazíme. Též se doporučují neslazené ovocné čaje. Za nápoj nepovažujeme mléko nebo polévku.

Jak je z textu patrné, jídelní pravidla pro školáky nejsou vůbec jednoduchá věc a snaha rodičů o správné stravování své ratolesti není vůbec nic snadného. Přesto se zdá, že se začíná blýskat na lepší časy a rodičům začnou pomáhat s výchovou i školy svým sortimentem jídelen a bufetů.

I výchova dětí ke správné výživě hraje svoji roli, dnes už vědí lidé o zdravém stravování mnoho a hodně dětí už chápe, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Ale je jasné, že vše začíná zase v rodině.