Pochybné odkazy na internetu. Jak je rozpoznat?

Odkazy si lidé posílají za účelem sdílení zajímavého článku, videa, fotky nebo internetového obchodu. Existují i nelegální a pro nás nepříliš příjemné rozesílání takzvaných pochybných odkazů. Jak tyto odkazy rozpoznat a rozhodnout se, jestli na ně kliknout nebo ne? Následující pravidla, by vám měla pomoci.
muž ukazuje na ikonu
Neznámá osoba
Pokud jste vlastníky mailu, určitě jste někdy narazili na maily, které byly od osob, které jste nikdy neviděli. Mohou to být taková neutrální jména jako například Martina Nováková. Na první pohled se to zdá, jako normální člověk, který vám mail zaslal omylem. V textu obvykle stojí popis jejich problému, se kterým se potýkají, nebo přátelské navázání konverzace. Může se jednat například o větu: "Ahoj, už jsme si dlouho nepsali, poslala jsem ti odkaz na ty naše slíbené fotky z dovolené". I když mail na první pohled není určen vám, rozhodnete se jen tak ze zvědavosti na fotky podívat. Na odkaz tedy kliknete, ale obsah stránky je úplně jiný, než jste očekávali. Může se jednat o stránku s virusem, nebo nevhodným obsahem. Na podezřelé maily nebo zprávy například na Facebooku tedy nikdy neodpovídejte a na odkazy od cizích osob neklikejte!
počítač rozesílá obálky
Odkazy na stránkách s podezřelým názvem
Některé internetové stránky se zajímavým obsahem vás mohou cíleně přesměrovat na stránky s obsahem nebezpečným. Kliknout na tyto odkazy je velice jednoduché a z nepozornosti to může udělat každý. Například si čtete velice zajímavý článek s odkazem na samotné pokračování textu. Na odkaz přirozeně kliknete, protože se chcete dozvědět více. Jenže si nezkontrolujete, kam vás vlastně odkaz chce vzít. I když text, který je označen jakožto hypertextový vypadá naprosto neškodně, přesměruje vás opět na nebezpečnou stránku. Jak to zjistíte? Stačí na text pouze najet kurzorem a v levém spodním rohu se vám ukáže, kam vás vlastně odkaz chce vzít.