Strniště a plnovous – cesta do srdce jakékoli ženy

Vědci z australské univerzity udělali výzkum. Položily před více než osm tisíc pět set dam fotografie mužů s otázkou, jak moc je muž na fotografii přitažlivý. Zaměřovali se na to, jaké typy vousů a tváří se ženám líbí a výsledek byl nečekaný.
krásté vousy
Grafikové si pohráli s fotkami
Dali si záležet na tom, aby fotky pokryly všechny druhy a typy vousů, od čerstvého oholení přes jednodenní strniště až po dlouhý upravený plnovous. Pro umocnění dojmu grafikové na těchto fotkách buďto zdůraznili nebo naopak potlačili tvar a výraznost lícních kostí nebo čelisti – to jsou totiž nejsilnější znaky maskulinity, na které ženy reagují.

Výsledky průzkumu

–          V šedesáti procentech případů vyhráli kandidáty na dlouhodobý vztah muži s plnovousem
–          V téměř osmdesáti procentech případů se ženy shodly na tom, že jednu noc by chtěly strávit s pánem, který má čerstvé nebo mírně zarostlejší strniště
–          Husté strniště je podle žen nejatraktivnější
muž se strništěm
Proč tyto výsledky?

S největší pravděpodobností ženy shledávají atraktivní muže, kteří mají výrazné maskulinní znaky. Těmi nejdůležitějšími jsou silné ruce, stavba lícních a klíčních kostí, vousy. To jsou věci, na které se ženy zaměřují. Proč? Vyzařují totiž vyzrálost, mužnost, dospělost, zodpovědnost, schopnost a společenskou dominanci. Navíc vousáči jsou atraktivní pro ženy už od pradávna, není v tom nic nového. Vous navíc slouží ve společnosti jako znak vyzrálosti a moudrosti, ale také proto, aby vynikl mezi ostatními, aby byl viditelnějším, smělejší a aby vyčuhoval z davu. I toto shledávají ženy vysoce atraktivním. Vous přitom muž používá k tomu, aby zaujal pozornost a aby se odlišil od jiných pánů, kteří mu mohou konkurovat.

Úzus a norma

Pokud se výstřední znak stane ve společnosti nornou, tedy začne plnovous nebo strniště nosit každý, už plnovous nebo strniště atraktivní nebude a naopak se stane atraktivním holá tvář.

Vždy je důležité být odlišný a nejít s davem.