On-line děti

Téměř všechny děti dnes umí používat moderní technologie a na internetu jsou jako doma. Co ale začíná jako nevinná zábava, může později dopadnout jako závislost na internetu, které se dítě jen těžko zbaví a bude se s ní potýkat i v dospělosti. Závislost na internetu postihuje spíše mladší generaci, která ve světě internetu a nových technologií vyrůstala v podstatě od malička.
notebook na kufru
Někteří rodiče však tento rozmáhající se fenomén podcenili, občas možná dokonce zneužili pro zabavení dítěte. Je otázkou, čí je to vlastně chyba. Zda nezodpovědných rodičů, kteří své děti v on-line aktivitách podporovali, nebo je prostě přehlíželi, anebo je chyba v samotném systému dnešní doby, kdy rodič nemá na své dítě čas, a tak je vděčný, že se dokáže zabavit i bez jeho přičinění. Odpověď leží pravděpodobně někde uprostřed.
 
Jak s tím skoncovat?
Přestože on-line je neustále ve virtuálním kontaktu se svými kamaráda a neustále má přístup ke spoustě informací, rozhodně mu to nemůže nahradit normální život. Dítě se totiž po nějaké době nedokáže zabavit ničím jiným a později může mít i problém se společenským chováním a s běžnou komunikací. Nehledě na to, s jakými dalšími nebezpečími se může dítě na internetu nevědomky potkat.

Rozhodně je na vás, abyste za dítě převzali zodpovědnost a s jeho on-line životem skoncovali. To ale nepůjde hned. Snažte se dítě více zapojit do chodu domácnosti, aniž by u toho používalo například chytrý telefon s internetem. Pokud jste příznivci radikálnějšího řešení, staňte se pánem připojení na internet a stanovte pevnou dobu, kdy bude internet v domě fungovat.
kluk s tabletem
Je na vás, abyste dítěti ukázali, o co všechno kolem sebe přichází. Začátky budou rozhodně těžké, ale proč to aspoň nezkusit? Nespoléhejte na to, že se vše jen tak obrátí k lepšímu, protože závislost na internetu je stejně závažná, jako jakákoliv jiná závislost.