Vodopády na polské straně Králického Sněžníku

Jste milovníci horské přírody? Pak je tu skvělý tip na výlet pár kilometrů za české hranice. Oblast nese název Miedzygórze a nachází se v podhůří Králického Sněžníku na jeho polské straně. Nejedná se však o obyčejný horský les. Toto městečko nabízí úchvatný pohled na historickou architekturu, lázně, a především se chlubí strmým spádem říčky Wilczky, která po svém korytu nenabízí pouze okouzlující kaskády, ale i dvacet tři metrů vysoký vodopád.
malý vodopád
Oblíbená trasa od vodopádu
Vodopád je bezesporu největší chloubou této oblasti. Navštěvují jej nejen turisté z Polska, ale i mnoho Čechů, či Němců a Slováků. Před rokem 1945 měřil třicet metrů, bohužel však kvůli dvěma silným povodním v minulém století, byl silným proudem stržen na výšku dvaceti tří, což ho ale stále staví do žebříčku nejvyššího vodopádu v oblasti bývalých Sudet. Nad jeho hlavním spádem se tyčí lávka, z které můžete vidět bouřící vodu padající do romantického jezírka, z kterého dále teče říčka Wilczek v korytu desítky metrů vysokých skal. V místě vodopádu je také mnoho umělé vytvořených stezek, které vám umožní bezpečný průchod po celém obvodu tohoto přírodního úkazu. Když půjdete směrem od vodopádu proti proudu říčky, dostanete se do srdce městečka Miedzygórze, kde můžete navštívit staré lázně, restaurace, ale využít můžete i levného ubytování v typických polských usedlostí, které zaujmou především svým architektonickým vzhledem. Někomu mohou připomínat stavby divokého západu, někdo se může cítit jako ve staré Skandinávii, či Anglii. A pokud se chcete vydat do více než kilometrové nadmořské výšky, po vytrvalém výstupu vás čeká vrchol Králického Sněžníku.
kameny v řece
Slezské Švýcarsko
Stejně jako si právem našlo označení České Švýcarsko, tak i toto přezdívané jako Slezské, nese svůj název zaslouženě. Městečko se stalo centrem zážitků, klidu, odpočinku a relaxace. Velkou podíl za vybudování krásného místa nese dokonce dcera nizozemského krále Viléma I. Oranžského, Mariennien-Nassau, která se podílela na jeho dnešní podobě. I tento fakt přirozeně vynáší Miedzygórze na přední turistické lokality dnešního Polska.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup