Category Archives: Móda

Je dámská kožená kabelka z etického hlediska vhodná?

Posted on by .

Pro mnoho žen není kabelka pouhým předmětem, ve kterém nosí věci, nýbrž i módním doplňkem, za který jsou mnohdy ochotny utratit velké částky. Cena se odvíjí částečně také od materiálu, ze kterého je vyrobena. A jedním z nejpoužívanějších je právě kůže.

Dámská kožená kabelka může být vyrobena buď z pravé kůže, nebo z její imitace, takzvané koženky. Je samozřejmé, že ta pravá bude podstatně dražší. Je to hned z několika důvodů, prvním a nejvážnějším z nich je cena materiálu.
hnědá kožená kabelka na polní cestě

Je však pravda, že mnoho žen odmítá nosit doplňky z pravé kůže, neboť nechtějí podporovat utrpení zvířat. To je samozřejmě v pořádku u kožichů a kožešin, u kožených výrobků je však situace poněkud jiná.

Zde se totiž jedná v převážné většině o hovězí či prasečí kůži. To samozřejmě znamená, že to zvíře by bylo stejně poraženo, neboť tím hlavním produktem z něj je maso. Kůže je pouze přidaný, avšak vítaný bonus.
kožená kabelka s příslušenstvím
Pokud tedy nejste vegetarián či vegan, není potřeba se trápit tím, zda nepodporujete chov kožešinové zvěře v krutých podmínkách. Navíc je zde fakt, že veškeré kožešinové farmy byly zakázány. Ačkoliv je pravda, že naprostá většina textilního zboží pochází z dovozu, nejčastěji z Číny a jiných zemí, kde je levná pracovní síla.

Koupí oděvů tak sice nepodporujete týrání zvířat, je to však podpora týrání lidí, kteří pracují ve zdravotně závadném prostředí často bez potřebné ochrany mnoho hodin týdně za velmi, velmi nízkou mzdu.

Proč je oblečení vyráběno v takovýchto podmínkách? Odpověď zní, že je to levné. Tyto přelidněné země, jako již zmíněná Čína nebo Indie mají silné problémy se zaměstnaností. Vzhledem k početnosti populace je sehnat zde místo velmi těžké. Lidé jsou tedy ochotni vzít prakticky cokoliv, i když mzda je i na jejich poměry malá a pracovní prostředí ne zrovna dobré. Navíc tyto země nemají zrovna vyspělé zákony, co se lidských práv týče.

Samozřejmě nenavrhuji, abychom chodili nazí. Na naší době je však dobré to, že máme na výběr. Můžeme si totiž vybrat oblečení, které nebylo vyrobeno v zemích třetího světa, nýbrž například u nás. Samozřejmě bude dražší, avšak pojďme se zamyslet: opravdu ho potřebujeme tolik?

Možná bychom se měli nad sebou zamyslet, jestli ten konzumní styl života neženeme až příliš daleko. A také nad tím, jakou má ve skutečnosti cenu, i když jej nevidíme.

Saka se nehodí úplně ke všemu

Posted on by .

Sako patří mezi základní oblečení pro muže https://www.onlinechlap.cz/moda-a-styl/, ať už se pohybujete v business sféře nebo ve sféře veřejné správy. Sako je také velice vhodný oděv na nejrůznější formálnější a neformální akce, oslavy, party a další události, kde je vyžadován minimálně business casual oděv. Občas ale zahlédneme zejména mladší muže, kteří nosí saka snad úplně ke všemu. Měli bychom si tedy určit, co vlastně chceme od tohoto oděvu a proč bychom jej neměli k určitým druhům oděvu nosit.
muž uvazující si kravatu u obleku
1) CO od něj čekáme?
Sako je standard společenského oděvu, najdeme jej jako součást formálního oblečení na ples, událost či dokonce jako součást obleku k soudu nebo na jednání s obchodními partnery. Dodává nám jistou mužnost, jistou autoritu a jistý styl. Zkrátka je to takový tradiční prvek, který se rád udržuje. Takže z tohoto usoudíme, že se převážně hodí ke kalhotám, které jsou vyrobeny k danému saku nebo alespoň jako součást obleku.

2) K čemu si jej určitě nebrat?
Neberte si sako k džínům, pakliže se nehodí barevně. Jen si vezměte, taková kombinace světle modrého saka a džínů nemusí být zas tak špatná, ale jakmile tam dáte cokoliv jiného, třeba růžové sako či jiné, tak to prostě nevypadá dobře a nosit by se to nemělo. Ale opět, dnes si malý prohřešek můžeme jako společnost dovolit.

Určitě bychom si sako neměli brát k teplákům nebo ke sportovním kalhotám. To je hřích jako blázen a kdokoliv, kdo něco takového udělá, by měl shořet v módním pekle. Beze vší srandy, tohle se nedělá. Buď je to oblečení na ven, nebo někde do společnosti, nikdy nekombinujeme.
kreslený obrázek muže v hnědém saku s červeným svetrem
Saka a trička s popiskem superhrdinů či jiných k sobě obecně neladí, byť se najdou mnozí, kteří to vzývají jako standard pro své každodenní oblékání. Prosím, vyvarujte se i tomuto, kdokoliv, kdo má trochu cítění, tak se zhrozí při pohledu na zájemce o zaměstnání v takovémto obleku.

A určitě si k saku neberte nějaké sportovní tenisky či obuv, to se prostě nehodí, pakliže to nejsou nějaké pěkné polobotky.

I mužský šatník má své požadavky

Posted on by .

Muži nejsou tak marniví jako ženy a módě nevěnují zdaleka tolik času. Věříte tomu? I muži si zakládají na tom, jak vypadají a i zde platí, že v určitých profesích je zapotřebí dodržovat striktní pravidla. Tak jako každá žena má mít v šatníku "malé černé", každý muž by měl mít kvalitní oblek.

Samozřejmě, že mužská móda se řídí trochu jinými pravidly. Zatímco u ženy je kladen důraz na dokonalost a určitá nedbalost není žádaná, u mužů je naopak vítaná. Říká se tomuležérní elegance. U muže je žádoucí, aby nebylo zjevné, že u šatníku strávil výběrem hodně času.
Co rozhodně nesmí chybět v šatníku opravdového gentlemana?
 

Co nesmí chybět v mužské skříni

·         Samozřejmostí je kvalitní oblek včetně košile a vázanky. Protože oblek je poměrně konzervativní záležitost, volné pole působnosti nabízí barva košile a vzorek kravaty. Oblek využijete nejen na svatby a pohřby, ale především na pohovory. A v kvalitním obleku udělá každý muž dojem přesně podle mota písně „je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka“
modrý společenský oblek
·         Kožená bunda – většina žen má ráda muže drsňáka a v kožené bundě je každý muž prostě sexy. Jedná se o nadčasovou vždy módní záležitost, do které se podobně jako do obleku vyplatí investovat. Poslouží totiž mnoho sezón.

·         Džíny – kvalitní džíny v mužském šatníku rozhodně nesmí chybět. Jsou pohodlné a chlapské.

·         Svetr – poskytuje výše zmíněnou ležérní eleganci. V některých případech v kombinaci s vhodnou košilí kompenzuje oblek, což ocení především ti, kteří oblekům příliš neholdují.
muž v kavárně
·         Kvalitní košile různých barev a vzorů.

·         Kvalitní polobotky – na kvalitním obutí rozhodně nesmíte šetřit.

·         Pásek – i muži mají své doplňky, luxusní kožený pásek do kalhot k nim patří.

·         Hodinky – muži nenosí bižuterii a i nabídka šperků je podstatně menší než u žen. Naštěstí mohou svou touhu po luxusu realizovat prostřednictvím hodinek.

Co nesmí chybět v ženském šatníku

Posted on by .

Jsou ženy, kterým jedna šatní skříň prostě nestačí a za oblečení utrácí spousty peněz. Jsou ženy, které mají zaměstnání, kde je přísně vyžadován určitý dress code. Jsou ženy, které dostávají od zaměstnavatele nemalé částky na takzvané ošatné.

Ne všechny ženy si mohou dovolit investovat nemalé částky do oblečení. Nicméně úplně každá žena může mít pár základních kousků oblečení, které lze vhodně kombinovat. Pojďme si vyjmenovat kousky, které ve Vašem šatníku rozhodně nesmí chybět a jejichž kombinacemi dosáhnete toho, že budete pokaždé originální. Tajemství úspěchu ženského oblečení totiž především spočívá ve variabilitě jednotlivých kousků.
 

Seznam nepostradatelných věcí

1.      Tričko – Bílé či černé tričko. Stojí pár korun a jedná se o neutrální barvy, které se hodí naprosto ke všemu.
bílá košile
2.      Bílá košile – Elegantní košile se hodí na pracovní schůzku, do restaurace i do divadla. Každá dáma by ji měla mít ve své skříni.

3.      Sako – Každá žena musí mít ve svém šatníku sako. Univerzální barva je samozřejmě černá, ale rozhodně fantazii se meze nekladou

4.      Kabát – Kvalitní kabát by měl být nadčasový a neměl by rozhodně chybět ve Vašem šatníku

5.      Kožená bunda – Kvalitní kožená bunda by neměla ve Vaší skříni chybět. Jedná se o investici na mnoho let, protože pravá kůže s lety získává na exkluzivitě.

6.      Šaty – Každý zná termín malé černé. Není nutné mít za každou cenu černé šaty, protože ne každé ženě černá sluší. Ale elegantní šaty nesmí chybět. Některým ženám nesluší tradiční pouzdrové šaty, velmi elegantní může být princesový střih, který je vhodný například pro plnější ženy.

7.      Kalhoty – Elegantní kalhoty samozřejmě můžete mít. Hodí se k běžnému nošení i do společnosti.
děravé džíny
8.      Džíny – Kvalitní džíny potřebujete mít. Lze s nimi čarovat.

9.      Lodičky – Opravdová dáma samozřejmě má kvalitní lodičky

10.  Prostorná jednoduchá kabelka – Je třeba do ní vložit mobil, peněženku, lak na vlasy, kosmetickou taštičku, deštník i svačinu. Elegantní, kvalitní v barvě podle Vašeho vkusu.

Starobylé a přesto stále moderní

Posted on by .

Jednou z nejstarších textilií na světě je hedvábí. Asi sotva nalezneme tkaninu, která má tak bohatou historii a která je obestřena tolikerými tajemstvími a dobrodružstvími.

Hedvábné šátky, šaty, halenky, pánské košile, pyžama, župany patří mezi velmi oblíbené. Jedná se o zboží velmi žádané, které představuje synonymum exkluzivity. Jedná se o velmi jemnou a přitom teplou látku.
hedvábné látky
Pokud chcete svým outfitem skutečně reprezentovat, vsaďte na hedvábí. Nenajdete mezi tkaninami takový evergreen jakým je hedvábí. Jedná se o starobylý materiál, který se přitomdokázal vždy přizpůsobit současným kulturním a módním trendům. O kterém jiném materiálu lze toto říci?
 

Příběh starý tisíce let

Hedvábí je tkanina, která je moderní už tisíce let. Výroba materiálu se datuje do roku zhruba 2640 př. n. l. Vyrábět se začínal v Číně. Přírodní hedvábí se vyrábí z výměšků housenky bource morušového.

Hedvábí se stalo už v dobách starověku žádaným obchodním artiklem. Dokonce podle něj byla pojmenována proslulá kupecká Hedvábná stezka.
Výrobní monopol si Čína udržela až do sedmého století našeho letopočtu. Jednalo se o přísné technologické tajemství, jehož vyzrazení se trestalo smrtí.

Přesto se technologie dostala až do Evropy. Prý za to vděčíme dvěma mnichům, kterým se podařilo do Evropy propašovat dvě housenky bource morušového.Hedvábnictví se rozvíjí v sedmém století v Byzanci. Díky obchodu se rozšiřuje prostřednictvím Arabů také na jih. V průběhu křižáckých válek se pak chov bource morušového etabluje také v Evropě.
fialové hedvábí
Za to vděčíme především díky křižákům a Benátčanům. Je třeba však zmínit, že chov bource morušového a hedvábnictví se rozšířil především v zemích jižní Evropy. V severních zemích se to navzdory snahám nepodařilo, protože se housenkám nedostávalo přirozené potravy.