Category Archives: Peníze

Vlastní bydlení bez úspor

Posted on by .

Podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů se v posledních letech dost změnily. Zatímco před pár lety nebyl problém získat hypotéku na 100% odhadu nemovitosti, v dnešní době se již dostanete maximálně na 80% ceny nemovitosti. 100% hypotéka http://www.fahd.cz/hypoteka-bez-dolozeni-prijmu/ je již tak trochu sci-fi. Zbytek musíte mít našetřený. Což v dnešní době při cenách nemovitostí není zrovna malá částka. Při ceně bytu 3 000 000 potřebujete mít našetřeno minimálně 600 000, což je pro mladé rodiny s dětmi naprosto neskutečná částka. Spousta rodin tak zůstává v drahém nájemním bydlení, které navíc mnohdy není ani vyhovující.
domek z peněz
Pokud potřebujete získat hypotéku i bez našetřených peněz, pak máte jen málo možností, jak toho dosáhnout. První možností je zapůjčení zbývající částky u jiného subjektu. Pokud chcete jít touto cestou, pak je nejlepší využít služeb finančního poradce, který vám jistě poradí, jak to bude nejjednodušší a nejlepší. Pokud máte i jinou nemovitost, můžete ručit klidně dvěma nemovitostmi, čímž dosáhnete na vyšší částku hypotéky. Akorát se zastavenou nemovitostí budete jen těžko disponovat – prodej nemovitosti je z velké části znemožněn, či značně ztížen. Často je to tak, že mladí lidé ručí i domem rodičů či prarodičů, který je již splacený právě proto, aby dosáhli na dostatečný hypoteční úvěr. V tomto případě může nastat problém, především pokud máte problémy se splácením nemovitosti a tím pádem ohrozíte i nemovitost, která je také v zástavě.
peníze euro
Pokud se rozhodnete jít jednou z výše popsaných cest, pak si vždy nechte pořádně poradit od finančního poradce, který má přehled o všech možnostech a zaručeně vám poradí, jak se dostat k hypotéce co nejlepší cestou. Zároveň vás může varovat, pokud se mu bude zdát, že daná cesta k domu není vhodná pro vás a mohla by vám přinést spíše potíže, než užitek. https://business.center.cz/business/pojmy/p1531-kardinalisticka-teorie-uzitku.aspx

Hradčany získaly čtvrté místo

Posted on by .

Myslím, že je spousta pamětníků, kteří si vzpomenou na dobu, kdy platila zelená stokoruna, které se říkalo Hradčany. Bylo to logické.
–         Na rubové straně byla tato stavba, spolu s Pražským hradem vyobrazena.
–         Její autor nemohl tušit, že za půl století po jejím vzniku, bude čtvrtou nejkrásnější bankovkou světa.
·        Tato soutěž vznikla na popud kurátora britského muzea, Thomase Hockenhulla.
·        Tento muž se stará o sbírky, týkající se peněžnictví.
·        V jeho správě je na sto padesát tisíc různých exponátů z celého světa.
pražský hrad
Napadlo ho to, když byla vyhlášena v Británii soutěž pro umělce, kteří by měli ztvárnit nějaký motiv na nové bankovce.


Dolar byl až šestý

Nevím, jestli byly přihlášené soutěžící nějak limitovány věkem, ale podle všeho, asi ne.
1.     První místo obsadil Ekvádor s platidlem z roku 1944
2.     Druhá byla britská bankovka, která byla vytištěna roku 1887.
3.     Třetí místo obsadila pětimiliónová německá marka, jejíž vznik byl datován roku 1923.
4.     Bramborovou medaili získaly naše Hradčany.
5.     Páté místo obsadila Francie, se svou pětitisícovkou z roku 1945.
6.     Na šestou příčku se vyhoupl Benjamin Franklin, který si s sebou vzal jeden americký dolar.

americká pětistovka
Družstevnice s polštářem

O tom, že se bankovky využívaly i k propagandě, svědčí i naše zmíněné Hradčany.
·        Ne, pro tuto stavbu, ale pro lícovou stranu bankovky.
·        Tam je zpodobněna družstevnice, jak pod paží drží snop, jehož klasy by musel i Ivan Vladimirovič Mičurin závidět.
·        Vedle uvedené ženy stojí slévač.
·        Oba hledí, s nadějí v oku, ke světlým zítřkům.

Nedávno někdo odhalil, kdo byla ta žena, která si kdesi na poli zapůjčila družstevní majetek.
–         Byla to manželka samotného malíře bankovky, Františka Heřmana.
–         Jeho žena vyšla z tiskárny v nákladu tři čtvrtě miliónů výtisků. 
–         Sama vyprávěla, že původně, když stála modelem, držela pod paží polštář. Třeba proto ty klasy tolik narostly.

Jak se chováme, když je máme

Posted on by .

Mít hodně peněz chce kde kdo. Představy, plány, sny, máme prostě každý. Každý také ví, coby alespoň s částí peněz udělal. Máme jich ale dost? Myslím, že nikdo jich nemá dost. Vždycky je víc plánů a přání než finančních prostředků.

Občas jsme ochotni proto, abychom jich měli víc, udělat doslova cokoli. A někdy se také měníme před očima a vůbec o tom nevíme. A když nám někdo řekne, že jsme nějací jiní, zpravidla tomu nevěříme, nepřipouštíme si to a ani si to nechceme připustit.
truhla mincí

Kdo je neměl, ten se mění víc

➔  Pokud se narodíte do majetné rodiny, zřejmě vás všichni vaši známý a kamarádi prostě budou znát, jako bohaté dítě a pak i bohatého dospělého a nejspíš budete mít díky tomu i stejnou povahu. Pokud budete ale celý život muset vycházet od výplaty k výplatě, budete muset řešit spoustu věcí a přitom počítat, když si koupíte novou pračku, jestli vám zbude na chleba, náhlý příval peněz z vám může udělat rozhazovačného, nafoukaného, sebestředného a nesnesitelného člověka.

➔  Ono to hodně klame. Získáním peněz budete mít najednou více kamarádů. V té euforii nebudete řešit, jestli jsou to kamarádi, kteří skutečně milují vás nebo vaše peníze. Vy se budete chovat jako pitomec a oni vám za to budou tleskat. I to ve vás vzbudí dojem, že se vlastně chováte dobře, a že je tedy vše v pořádku.

➔  Když jste najednou bohatý, lepí se na vás i hodně žen. Podstata je stejná jako u kamarádů. Vy jste z toho jako u vytržení, a tak vůbec neřešíte, že jsou to samé zlatokopky. Nejste žádný krasavec, a kdybyste peníze neměli, žádná by se za vámi neohlédla. Vás to ale stále nevaruje, jste zaslepený a v euforii.
jachta před rezidencí
➔  Mnozí zbohatlíci se začnou většinou chovat jinak i v dodržování zákonů. Je jim najednou úplně jedno, že projeli na červenou a pramálo je trápí, že právě odhodili nedopalek od cigarety na dětské pískoviště. Cítí se být mocní, a tudíž se domnívají, že si mohou dovolit všechno na světě, a že je nikdo nepotrestá.
 
Tak tohle všechno se může stát, když se z nějakého důvodu stanete z ničeho nic boháčem. Vážně to takhle chcete? Mít peníze vážně není všechno!

Každý je v něčem dobrý

Posted on by .

A)    Umíte něco, co dělat jen sami pro sebe nebo pro pár svých přátel? Například si píšete nějaké texty a šuplík už máte plný, ale to je tak všechno, co z toho máte? Někdo zase umí s grafikou, je dobrý na vymýšlení reklam, nebo programování počítačů, prodejte své služby.
auto s reklamou
B)    Vlastníte auto a příliš by vám nevadilo, že na něm budete vozit něčí reklamu? Ne každé firmě se bude líbit zrovna vaše auto a na druhou stranu, vám se zase nemusí líbit dělat reklamu firmě, která se zabývá něčím, co se vám nelíbí. Ale je to prostě jedna z možností, jak si za vožení reklamy na svém autě přivydělat.

C)    Jestli se kamarádíte s počítačem, máte docela štěstí. Za tuhle činnost se totiž velmi dobře platí.

D)    Pokud vás baví psát články na různá témata, je docela bezva se tím život. Sepíšete smlouvu s nějakou společností, dostáváte témata, napíšete články a za ně dostanete zaplaceno. 

E)     I sázením se o to, co jsem schopen zvládnout v posilovně, se dá slušně přivydělat.

F)     Orientujete se v muzice? Za hudební recenze se dá také získat nějaká koruna. Stačí se jen domluvit a nebojte, recenze nemusejí být ani příliš dlouhé.

G)    Představte si, že i za některé stažené aplikace do svého mobilního přístroj se dají vydělat nějaké peníze. Nebudu to miliony, ale za zkoušku to stojí. Netýká se to ale veškerých stažených aplikací, musíte si najít ty správné.
útulný pokojík
H)    Jestli máte pokoj, sklep, nebo jiný prostor, který momentálně nevyužíváte, pronajměte je. Velmi dobře se dají pronajmout i venkovní prostory, a to jako parkoviště, nebo skladovací plochy.

I)       Můžete se živit i jako profesionální přítel. Znamená to zaregistrovat se u společnosti, která se tímto zabývá a pak už jen čekat, zda si vás někdo vybere za svého kamaráda. Pokud ano, nebude se po vás jistě čekat nějaká nekalost, ale třeba to, že půjdete s dotyčným do kina, provedete ho vaším městem po nějakých památkách, nebo si spolu zajdete na dobrou večeři a popovídáte si o životě. 
 
Peníze se dají vydělat opravdu mnoha způsoby. Možná jste se na „vydělávání peněz“ podobnými úhly ještě nikdy nepodívali a teď máte šanci to udělat a třeba svůj dosavadní život přehodnotit.

Koruna dříve a dnes

Posted on by .

Za první republiky dokázala koruna konkurovat nejtvrdším měnám. Vedle dolaru, franku nebo například libry rozhodně nevypadla jako chudá příbuzná, ale jako rovnocenný partner. Zatímco v roce 1929 byla koruna kryta 44,58 mg zlata, v roce 1945 už byla stanovena relace jedné koruny na 17,77 mg.  Již nikdy se pak ke světovým měnám nevrátila.
česká měna

Když jsme odstřihli Slováky

Samostatná éra ryze české koruny nastala rozdělením Československa. A hned v roce 1993 se Češi seznámili s kovovou padesátikorunou. Co se týče bankovek, tentýž rok jsme poprvé spatřili také dvousetkorunu a pětitisícikorunu. Dvoutisícikoruna se do našich peněženek dostala až v roce 1996.
 
Směnné kurzy byly tehdy nastaveny 1:1, ale dlouho to tak nebylo. Slovenská koruna se po zásahu centrální banky propadla o deset procent. Celou dobu se dá říct, že koruna česká měla trochu navrch. Tohle ale skončilo rokem 2009, kdy Slovensko přijalo euro.
staré české peníze

Jak si koruna stojí dnes

Existují společnosti, které určují, jak si koruna stojí vůči dvěma nejsilnějším měnám, tedy dolaru a euru, a způsobem velmi jednoduchým pak „vyřknou ortel“, zda je koruna podhodnocena, nebo zkrátka jak si na tom stojí.

Srovnávací položky jedné se společností jsou například:
•  půl kilový bochník chleba
•  litr mléka
•  hlávka salátu
•  kilo brambor a několik dalších celkem běžných potravin, které nejsou příliš vázány na výši výdělku obyvatel, tedy potraviny běžně dostupné všem.
 

Víte, kolik utrácíte?

Chodíte do obchodu, nakupujete, platíte účty, platíte dětem obědy a kroužky, a vy si dopřejete jen drobnosti? Máte pocit, že jste udělali všechno, co jste mohli, že rozhodně NEUTRÁCÍTE, a že tedy není možné, abyste nevyšli, když jste si to dopředu propočítali.

Ideální je, nechávat si za jeden měsíc všechny účty, k tomu na jeho konci připočítat výdaje na účtu, a to vše sečíst. Zřejmě se dostanete na číslo, které se bude lišit s vaším rozpočtem. Jak je to možné? Třeba proto, že některé potraviny zdražily, neuvědomili jste si, že jste nad rámec rozpočtu platili povinné ručení, nebo zálohu na dovolenou. Každopádně se vždycky dopočítáte a budete vědět. A VĚDĚT je vážně potřeba!

Co si za peníze můžeme dovolit ve zdravotnictví

Posted on by .

Pobyt v nemocnici je vždy nepříjemný a pacienti s obavami očekávají, co bude. A aby mohli být aspoň trochu v psychické pohodě, spousta nemoc po celé republice nabízí i nadstandardní služby. Mohou se týkat nejen přímo lékařské péče, ale také ostatních služeb. A jaké to v současnosti jsou?
nemocniční oddělení

Ubytování

Ne každý je ochoten trávit čas v nemocničním pokoji, kde má dalších pět spolubydlících. Každý z nich má jiný problém a v pokoji není ani během noci klid. Mnoho pacientů proto upřednostňuje před plánovanými zákroky rezervaci nadstandardních pokojů, kde kromě ostatního komfortu mají především soukromí a klid, které je tolik potřebné pro psychickou pohodu každého pacienta. Další výhodou kromě soukromí je většinou i moderní polohovatelná postel, vlastní sociální zařízení, televize, lednice, varná konvice, a dokonce i mikrovlnná trouba. Pokoj je vkusně zařízen potřebným nábytkem a interiér většinou připomíná hotelový pokoj určitě cenové kategorie. Nejoblíbenější jsou tyto druhy pokoje především v porodnicích a na dětských odděleních, kde nechybí ani postýlka pro dítě a přebalovací pult. Navíc se nemusíte stravovat s ostatními pacienty ve společné jídelně, ale personál vám ochotně přinese jídlo až do pokoje.
nemocniční pokoj

Ostatní služby

V dnešní době je už téměř standard wifi připojení, někde zdarma, jinde za velmi nízký poplatek. K tomu si můžete zapůjčit za poplatek třeba tablet nebo notebook, abyste si mohli krátit čas, který právě v nemocnici tak pomalu utíká. Někteří také uvítají možnost masáží, whirpool nebo bazénu během hospitalizace. Možná budete překvapeni, ale některé z nemocnic už nabízejí i individuální péči zdravotní sestry po celý den.
 
V případě plánovaného zákroku se proto dopředu informujte o tom, co nemocnice, kterou jste si pro zákrok zvolili, nabízí.